English | پارسی | home

استخدام...

کلینیک دکتر عزیزخانی دعوت به همکاری می نماید

پزشک متخصص طب سنتی و عمومی، متخصص داخلی با زمینه طب سنتی، متخصص زنان با زمینه طب سنتی

پرستار، کارشناس مامایی، کاردان مامایی و بهیاری علاقه مند و معتقد جهت دستیار درمان های طب سنتی 

رای گیری

نظر شما درباره کلینیک طب ایرانی چیست؟

نتایج رای گیری تاکنون

عالی
56%
خوب
19%
متوسط
10%
بد
13%
 

مقالات علمی و تحقیقاتی

مقالات » کاربردی سازی طب اسلامی و طب سنتی ایرانی در نظام بهداشت و درمان کشور
4699 emailprintBookmark
کاربردی سازی طب اسلامی و طب سنتی ایرانی در نظام بهداشت و درمان کشور

طرح: کاربردی سازی طب اسلامی و طب سنتی ایرانی در نظام بهداشت و درمان کشور

ارائه دهنده: موسسه تحقیقات حجامت ایران

مجلد اول؛ گونة 1.0 ؛ تاستان 1384

« کاربردی سازی طب اسلامی و طب سنتی ایرانی در نظام بهداشت و درمان کشور »

فهرست مطالب

1. مقدمه ..................................................................................................... 2
2. اهمیت طب ملی سنتی.................................................................................. 3
3. تعریف .................................................................................................... 3
4. ميزان اثر بخشي طب ملي سنتي ايران ............................................................ 5
5. اهداف طرح ............................................................................................. 5
6. برنامه اجرایی .......................................................................................... 17
7. عناوین موضوعات .................................................................................... 19
8. اساتید .................................................................................................... 31
9. منابع ..................................................................................................... 41
10. سخن آخر


«تابستان 1384»


1. مقدمه

موقعيت جغرافيايي ، فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و تاريخ ديرينه استقلال و جوشش فكري در زمينه هاي گوناگون بويژه در طب و درمان ، وجود صدها دانشمند و نابغه مشهور و مورد وثوق ملل جهان در زمينه طب و درمان، وجود صدها جلد كتاب بعنوان منبع كامل دسترس طبي ايراني و اسلامي در كشور و استعداد كشت دارو هاي گياهي متنوع و بعضاً ناياب در جهان ، علاقمندي و گرايش فرهنگي مردم ايران به طب بومي و اسلامي ، عوارض داروهاي شيميايي ، نرخ بالاي درمان و بهداشت ، عدم وجود پوشش درماني جامع به وسيله طب جديد براي بيماران كشور ، نقص و نارسايي سيستم درماني پزشكي شيميايي براي درمان مردم، وابستگي فرهنگي و سياسي كشور در زمينه طب به كشورهاي ديگر، كاهش كارآيي ملي و سطح سلامت جامعه ، وفور دسته بزرگي از بيماريها و عدم توان درمان آن در جامعه (بيماري هاي ديابت و كلسترول ، بيماري هاي قلبي ، سردرد ، آلرژي ، افسردگي و ...) و ضرورت كنترل مداوم و گران آن در جامعه و دهها دليل ديگر از جمله عدم وجود يك تعريف كامل از شخصيت انسان توسط طب اللوپاتي ، گرايشي را پديد آورده است ، كه بسيار پر شتاب از طب اللوپاتي روي برگردانده و به سوي طب جايگزين رو نموده است .
مكاتبي كه هم اكنون بعنوان جايگزين در جهان مطرح گرديده اند ، عبارتند از طب سوزني ، هوميوپاتي ، هيپنوتراپي ، انرژي درماني ، گياه درماني ، حجامت درماني ، مگنوتراپي ، رايحه درماني ، موسيقي درماني و ... كه كمابيش در نقاط مختلف جهان از جمله كشور ايران مورد توجه و استقبال قرار گرفته اند .
و اگر چنانچه به جاي برخورد اقتباسي و قطعه برداري از مكاتب گوناگون ، ما از منابع علمي گذشته خود در زمينه طب و درمان كه بصورت بسيار عميق و گسترده و همه سو نگرانه نگاشته شده و قابليت بهره برداري بسيار ساده و سازگار با فرهنگ ملي در آن مستتر است توجه كنيم در طول مدت بسيار كوتاهي مي توانيم ، ضمن تامين بهداشت و سلامت جامعه زمينه اي را براي توليد علم فراهم نموده و با نشر ايده هاي جديد در بخش بهداشت و درمان نظر دانشمندان جهان را به سوي منابع فرهنگي و ديني و ملي معطوف ساخته و از هزينه هاي كلان و داراي عوارض فراوان درماني بكاهيم و زمينه مناسبي براي استقلال در بخش درمان و بهداشت و حتي صدور خدمت در بخش بهداشت و درمان فراهم سازيم و با توجه به بستر طبيعي و موقعيت جغرافيايي ويژه ايران با كشت دارو هاي گياهي ، موجب ايجاد اشتغال گرديده و از صدور ارز دارويي جلوگيري كرده و موجبات فروش و ارز آوري داروهاي گياهي را به مردم جهان فراهم آوريم .


2. اهمیت طب ملی سنتی ایران

2-1 عدم هيچگونه وابستگي به دنياي غرب و آمريكا كه آرمان كشور ما مي باشد .
2-2 متدهاي درماني و داروهاي مصرفي كاملاً تعريف شده مي باشد .
2-3 روشهاي درمان بسيار متنوع و كاربردي مي باشد .
2-4 با گسترش آن اشتغالزاييِ خود اكتفا ايجاد مي كند .
2-5 از خروج ميليون ها دلار ارز و سرمايه از كشور جلوگيري مي كند .
2-6 قادر به جذب بيماران كليه كشورهاي جهان مي باشد و ارز آوري مناسب خواهد داشت .
2-7 مي توان شعب مختلف در كشورهاي مختلف دائر كرد (البته بعد از نتايج درمان و تحقيقات)
2-8 از بسياري از روشهاي درماني آلترناتيو در دنيا كه معروفيت زيادي نيز پيدا كرده اند از جمله طب سوزني ، هاميوپاتي ، يوگا ، طب Herbal و ... كامل تر و موثرتر
مي باشد .
2-9 هزينه درمان آن بسيار پايين تر خواهد بود .
2-10 قابل رقابت با بسياري از متدهاي درماني پر سرو صداي دنياي غرب مي باشد .
2-11 سازگاري بسيار در بدن انسان نسبت به آن وجود دارد .
2-12 بر خلاف علم مدرن و كلاسيك براي اكثريت بيماريها "علت" مطرح مي كند .
2-13 بالغ چند هزار سال تجربه شده است .
2-14 پزشكان ايراني در اين طب مشهور هستند و درمانهاي موثر آنان در كتب تاريخي دنيا وجود دارد .
2-15 اركان اين طب و علل مطرح شده براي بيماري و يا حتي اصول درمان در طول ساليان دراز تغييرات اندكي داشته است .
2-16 قادر به درمان بسياري از بيماريهاي لاعلاج و صعب العلاج مي باشد .
2-17 از همه مهمتر اين طب جايگاه ارزشمندي در نظرات ائمه (ع) و پيامبر (ص) دارد .
2-18 بسياري از مسلمانان (شيعه و سني) معتقد و تابع دستورات طب اسلامي مي باشند و مي دانيم كه حدوديك چهارم جمعيت دنيا مسلمان مي باشند .

3. جايگاه طب ملي سنتي ايران در دنيا

3-1 از آنجا كه گرايش اغلب مردم دنيا به سمت روشهاي درماني كم خطر و طبيعي
مي باشد و در چند دهه اخير آمار جهاني به وضوح اين را نشان مي دهد به شكلي در بسياري از كشورهاي اروپايي گرايش مردم به طبهاي طبيعي مي باشد و حتي در بعضي از بيمارستانها مثلاً در كشور اتريش از داروهاي گياهي در درمان بيماران خود استفاده مي كنند . گسترش روز افزون حجامت درماني در بيش از چهل و پنج كشور جهان از جمله آمريكا و كانادا و نروژ و ... نيز نشانگر اين امر مي تواند باشد .
3-2 با توجه به اينكه چندين قرن در اروپا كتاب قانون ابوعلي سينا تدريس مي شده است و از طب ايراني جهت درمان استفاده مي كرده اند لذا گذشته مثبتي به نفع اين طب در دنيا وجود دارد .

4. ميزان اثر بخشي طب ملي سنتي ايران

با توجه به آمار موجود كه بروي چندصد هزار بيمار بررسي شده است تعداد زيادي از بيماري ها قابل درمان و پيشگيري مي باشند و ميزان اثر بخشي در مجموع بالاي 60% مي باشد كه اين آمار بسيار خوبي است . و بيش از چهار صد و سي نوع بيماري كه بعضاً بيماري هاي لاعلاج و صعب العلاج مي باشند بوسيلة شيوه هاي طب اسلامي قابل پيشگيري و درمان كامل مي باشد .


5. اهداف طرح

اهداف طرح به ترتيب ذيل مطرح مي گردد :
1. كاربردي سازي مجموعه و روشهاي تشخيص و تداوي بهداشت ، پيشگيري مطرح شده در منابع طب اسلامي در جامعه از طريق وضع قوانين و ساختار حقوقي متناسب با آن.
2. ايجاد سازمان اجرايي و ساختار مناسب اداري در نظام اداري و عملي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي و دانشگاه هاي پزشكي كشور .
3. ايجاد زمينه فرهنگي كاربردي در بين مردم از طريق آموزش و پروش ، شهرداري ها ، وزارت علوم ، وزارت جهاد كشاورزي ، صدا و سيما و مطبوعات كشور .
4. تاسيس رشته هاي تحصيلي و تخصصي در دانشگاه ها و تاسيس بيمارستانها ، درمانگاه ها و مطبهاي داراي توان ارائه سرويس درماني به مردم .

6. سازمان اجرایی

1. تاسيس معاونت طب اسلامي و طب سنتي در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي مشاغل تشكيلات آموزشي ، پژوهشي و نظارت و سازماني مشابه در دانشگاه هاي كشور.
2. تاسيس معاونت توسعه داروهاي گياهي در وزارت جهاد كشاورزي بمنظور ايجاد سايت هاي كشت دارو هاي گياهي در سراسر كشور .
3. تاسيس واحدهاي پشتيباني مالي بانكي به منظور حمايت از شركتهاي كشت ، برداشت ، دسته بندي و فرآوري داروهاي گياهي .
4. تاسيس واحد حمايت فرهنگي و ترويج شامل نمايندگان تام الاختيار ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي ، وزارت جهاد كشاورزي ، وزارت آموزش و پرورش ، وزارت علوم ، صدا و سيما و مجلس شوراي اسلامي يا بمنظور بررسي راهكارهاي ترويج ، بصورت راهبردي ، و رفع موانع كاربردي ترويج داروهاي گياهي در كشور .
تاسيس واحد حمايت حقوق و قضايي براي ايجاد ساختار حقوقي و قضايي مناسب براي كاربرد داروهاي گياهي و پيشنهاد ماده واحد قانوني و آئين نامه هاي اجرايي و لغو قوانين و آئين نامه هاي مخالف كاربرد داروهاي گياهي در نظام قانوني كشور

7. برنامه اجرایی

نظام طب اسلامي بر مبناي دو روش تشخيص فراگير و سه ركن درماني استوار است و مزاج شناسي و نبض شناسي جزء ابزار تشخيص است كه از ميان اين دو مزاج شناسي يك روش جامع ، فراگير ، دقيق و داراي ابليت فهم عمومي است .
و داروها ، رفتارها و دعاها نيز جزء اركان درماني طب اسلامي اند. داروهاي طب اسلامي و طب سنتي از سه منبع گياهي ، حيواني و معدني و تامين مي گردد . آب ، نمك ، يد ، طلا ، آب دريا ، جزء داروهاي معدني ، شير و لبنيات ، عسل ، و ساير ترشحات بدن حيوانات داروي حيواني و مجموعه ي بزرگ از گياهان ، داروي گياهي به حساب مي آيد .
اگر چنانچه با يك حركت گزينشي با معيارهاي ذيل از ميان منابع فوق به انتخاب دارو بپردازيم به يك دسته محدودي از داروها مي رسيم كه چنانچه به شكل گسترده به جامعه معرفي گردد و در سيستم بهداشت و درمان بكار گرفته شود ، تحوّل عظيمي در نظام طب و بهداشت پديد مي آيد .
7-1 داروها داراي رفرنس طب اسلامي در منابع معتبر باشند .
7-2 ترجمه داروها با توجيه اهميت بيان گرديده باشد ، مانند شفاء للناس و دواء لكل داء و از اين قبيل .
7-3 داروها داراي حداقل عوارض جانبي باشند .
7-4 داروها داراي توان ماندگاري بيش از يكسال باشند .
7-5 كاشت و داشت داروها در موقعيت جغرافيايي ايران امكان پذير باشد .
7-6 از نظر اقتصادي داروها ارزان باشند .
7-6 تامين داروها براي تمامي اقشار اجتماعي ممكن و قابل دسترس عموم باشد.

8. چگونگی عمل کردن این طب

لازم به ذكر است كه ما براي تمامي رشته هاي تخصصي حرف براي گفتن داريم .
براي اينكه تئوري ها در مجامع علمي دنيا قابل ارائه باشد احتياج به كار تحقيقاتي مي باشد ، كه اين كار تحقيقاتي مي بايست در 2 شاخه كار خود را آغاز كنند 1) بررسي علل و مكانيسمهاي موجود در نحوه تاثير پذيري اين روشها در درمان بيماران كه فيزيوپاتولوژي بيماري و درمان ناميده مي شود . 2) انجام كار تحقيقاتي بر روي بيماري هاي شناخته شده در رشته هاي مختلف و ثبت نتايج بدست آمده و ارائه آمار تحقيقاتي قابل طرح در مجامع علمي دنيا .
لذا ضروري است ضمن سامان دهي اين طب و تشكيل كلاسهاي آموزشي جامع ، تمامي مراكزي كه بشكلي در حال كار تحقيقاتي هستند ، متجمع گردند و ضمناً احداث يك كلينيك بزرگ تحقيقاتي درماني كه هزينه اي بابت درمان بيماران دريافت نكند لازم مي باشد . و اين كلينيك مي تواند شامل تمام بخشهاي تخصصي باشد و اقدامات درماني مطابق با وضعيت هر بيمار انجام پذيرد كه البته اين چشم انداز قابل گسترش مي باشد و با اعلام نتايج حاصله اين طب را احياء مي كنيم و آنرا به دنيا معرفي مي كنيم ، بهر حال پشتكار كشور چين در معرفي روش طبي خودش براي ما مي تواند الگوي خوبي باشد .
- خوبست انجمنهاي پزشكي تخصصي ايران گوش شنوا براي گزارش درمان بيماريهاي مختلف توسط اين روش طب داشته باشند و در اين مسير تشويق و هدايت شوند .
- جا براي مطرح كردن case هاي درمان شده بروش طب ملي سنتي ايران در نشريه هاي پزشكي داخلي وجود داشته باشند
- هزينه و تاسيس انتشار يك نشريه اختصاصي در مورد طب ملي سنتي ايران تامين گردد كه واقعاً جاي آن در انبوه مجلات و هفته نامه و روزنامه هاي كشور خالي است .
- طرح مباحث ساده و پايه اي بهداشتي و طب اسلامي در كتب مدارس و كار ريشه اي از سطوح آموزش و پرورش و ايجاد درسي بنام طب اسلامي در مقاطع مختلف تحصيلي
- آشنا كردن عموم با اساسي ترين ركن طب اسلامي كه شناخت طبع و مزاج مي باشد و ما معتقديم يكي از جنبه هاي مهم خودشناسي مورد تاكيد اسلام ، در زمينه شناخت طبع و مزاج مي باشد . از طريق برنامه هاي تلويزيوني و جرايد و ...

9. عناوین موضوعات

موضوعات قابل طرح و تحقيق و نهايتاً كاربرد سازي در بستر اجتماع امروز در شاخه هاي گوناگون طب اسلامي فراوان مي باشد كه پاره اي از آنها را ذكر مي كنيم :
9-1 اصلاح تغذيه به عنوان يك ضرورت زندگي امروز كه غذاي سالم ركن سلامت جسم و روان مي باشد (بنا به فرمايش امام صادق (ع) و ديدگاهاي طب اسلامي) كه در جاي خود لازم است مفصلاً به آن اشاره شود .
9-2 روشهاي تشخيص بيماريها در طب اسلامي بسيار ساده و كم هزينه و اغلب بدون هزينه و بدون اتلاف وقت مي باشد در صورتي كه در طب غربي صدها ابزار پيشرفته و هزينه هاي فراوان و ساعتها صرف وقت لازم است تا به تشخيص يك بيماري ساده برسيم .

هم اكنون در زمنيه پرورش كادر و اساتيد حاذق در زمينه طب اسلامي ، خلاء عظيمي در كشور بلكه جهان اسلام وجود دارد و متاسفانه بدليل فقدان سيستم آموزش مدون طب اسلامي در جهت احياء فرهنگ اسلامي ، تعداد افراد صاحب نظر و واجد صلاحيت علمي و اخلاقي و با تجربه در زمينه تدريس طب اسلامي انگشت شمار مي باشد. اما با اجراي دوره هاي كوتاه مدت فشرده و برنامه هاي بلند مدت آموزشي‌ازهمين اساتيد موجود مي‌توان شاگردان بسياري را پرورش و مبدل به اساتيد خلاق آينده و مجريان طرح بزرگ طب اسلامي در كشور نمود .

10. منابع طبیعی

بيش از هفت هزار جلد كتاب مرجع طب اسلامي و طب سنتي موجود مي باشد و جالب توجه است كه بدانيم فقط حدود يكهزار جلد آن در داخل ايران موجود است و الباقي در كتابخانه هاي آمريكا و اروپا نگهداري مي شود و بدون شك مورد استفاده علمي آنان قرار مي گيرد ! و خود ما ايرانيان و مسلمين (كه نويسنده اين كتابها هستيم) از آنها محروم هستيم !
به هر حال كتابهاي فراواني بعنوان مرجع علمي قابل استناد وجود دارد كه البته بايد برخي ترجمه و باز نويسي شده و بسياري از اصطلاحات علمي و نسخه هاي آن با زبان پزشكي جديد منطبق و بر حسب مقتضيات جامعه امروز ارائه گردد .
با روشهاي علمي ديگر نظير آمارگيري ، آناليز يافته ها ، ثبت تجارب باليني ، بررسي هاي آزمايشگاهي در سطح بيوشيمي و ... مي توانيم بنابه فرمايش رهبر انقلاب خود مولد علم (و نه مصرف كننده بي چون و چراي علم) باشيم .

11. منابع مالی طرح

بدون شك نتايج توسعه طب اسلامي و طب سنتي بدليل نرخ پايين داروهاي گياهي ، فقدان عوارض جانبي شيوه هاي درماني ، نياز كمتر به دستگاه ها و ابزارهاي آزمايشگاهي و تصوير برداري ، كاهش روش هاي جراحي و ... سبب كاهش نرخ درمان در تمام سيستم هاي بهداشتي درماني كشور خواهد شد و اين كاهش هزينه هاي جاري مي تواند خود يك عامل تشويق مهم يك منبع مالي بسيار خوب براي تحقيق و توسعه طب اسلامي باشد .

12. سخن آخر

- ما معتقديم سخن بنيانگذار جمهوري اسلامي امام خميني كه در سال 1358فرمود " غرب همه چيزش استعماري است و طب غربي هم استعماري است" بايد قانون اساسي حركت و برنامه ريزي متوليان امر بهداشت و درمان كشور باشد به زبان ساده بايد از قيد و بند اين "طب استعماري" رها شد ...
- ما معتقديم يكي از سه ركن آباداني و پيشرفت مملكت اسلامي طبق نظر امام علي ابن ابيطالب (ع) پزشك حاذق و دلسوز طب اسلامي است (در بيان حضرت علي (ع) اميري مقتدر و طبيبي حاذق و قاضي عادل سه ركن ترقي و سعادت يك جامعه اسلامي معرفي شده است)
- ما معتقديم از ابتداي جمهوري اسلامي تاكنون هيچكدام از وزراي بهداشت و درمان كشور حتي نيم نگاهي هم به تفكر طب اسلامي و مزاياي آن نداشته اند و اگر هم داشته اند همت و شجاعت و جسارت ورود به مقوله طب اسلامي را نداشته اند .
- ما معتقديم (در بلند مدت) حتي نام وزارت بهداشت به وزارت طب اسلامي تغيير بايد تا تكليف تمام مخالفان و معاندان طب اسلامي روشن شود و بدانند كه اگر دانشگاه آزاد اسلامي در عمل اسلامي نيست (!) مي توان وزارتخانه اي را بنا نهاد كه الگوي ساير وزارتخانه ها باشد و اسلامي هم باشد !
- ما معتقديم وزير طب اسلامي (بهداشت و درمان كشور) بايد آماده ي يك جنگ تمام عيار علمي و فرهنگي با تمام مافياي دارو و غذا و تجهيزات پزشكي داخل و خارج كشور باشد و آماده ي نثار جان باشد چرا كه اين جهاد ، كمتر از جهاد سالهاي دفاع مقدس نيست .
- ما معتقديم و تنها اعتقاد ما نيست بلكه تاييد و اعتقاد تمام محققان برجسته ي علمي دنياست كه اگر طب سنتي و طب اسلامي احياء شود وزارت بهداشت بجاي ارز بري و مصرف بودجه قابل توجه از برنامه بودجه دولت ، مولد ارز و منبع مالي پشتيبان ساير وزارتخانه ها خواهد بود !!
- ما معتقديم غربي ترين و وابسته ترين وزارتخانه ها وزارت بهداشت است فلذاست كه بزرگترين انقلاب و تحول در كابينه آينده رياست جمهوري بايد در سطح وزارت بهداشت صورت بگيرد .
- ما معتقديم محتاط ترين و محافظه كار ترين قشر اجتماع غالباً پزشكان ما هستند و براي شكستن اين حصارهاي ترس و احتياط و مصلحت انديشي لازم است وزيري مدبر و شجاع و با همت و غيرت اسلامي سركار آيد تا الگوي تمام كادر پزشكي كشور در تمام سطوح باشد نه مانند وزاري گذشته ...
- ما معتقديم طب غربي چيزي جز مافياي تو در تو و پيچيده اي در جهت استعمار جان و مال و ناموس مسلمين نيست و سند سخن ما نيز فرمايش حضرت امام خميني است كه طب غربي طب استعماري است . چاره خروج از اين مافيا و در هم شكستن آن چيزي جزء احياء طب اسلامي و طب سنتي نيست .
- ما معتقديم طب شيعه و طب اسلامي مكتب بهداشتي و درماني كامل و طبيعي اصيل و مبتني بر وحي و فطرت است و مابقي مكاتب طبي دنيا فرعي و مكمل و حاشيه اي هستند و ظلم بزرگي به اسلام و آيندگان است ، اگر طب بي هويت غربي را طب بنيادي و علمي و طب اصيل ايراني و اسلامي را طب حاشيه اي و جايگزين بدانيم !
- ما معتقديم با توسعه طب اسلامي اشتغالزايي در سطوح كشاورزي گياهان دارويي و فارغ التحصيلان رشته هاي پزشكي خواهيم داشت چرا كه فرامين پيشگيري و بهداشتي طب اسلامي ارجح بر دستورات درماني آن است و براي اجراي بخش بهداشت طب اسلامي (دستوراتي مانند حجامت و ...) نيازمند به تعداد كثيري پزشك ، پيراپزشك هستيم.


دكتر محمد عزيزخاني
عضو هيئت علمي موسسه تحقيقات حجامت ايران
مرداد 84

 


0:0 - 12 آبان ãÇå 1388
تعداد نظرات داده شده 0 | ارسال نظر

Copyright 2003-2015 Iranian Medicine Clinic. All Rights Reserved. Powered By DTC.ir